“Šeimų lankymo, teikiant ankstyvosios intervencijos paslaugas, modelio įdiegimo” projektas Nr. LT03-2-SAM-K02-004
Pakruojo rajono pirminės sveikatos priežiūros centras (toliau – Pakruojo PSPC) pradeda įgyvendinti “Šeimų lankymo, teikiant ankstyvosios intervencijos paslaugas, modelio įdiegimas Pakruojo PSPC” projektą Nr. LT03-2-SAM-K02-004. Projektas įgyvendinamas Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo lėšomis, pagal programą “Sveikata”, kurią finansuoja Islandija, Lichtenšteinas ir Norvegija. Skirta finansavimo suma 105 807,86 Eur. Projektas įgyvendinamas be partnerių.
Projekto tikslas – teikti paramą ir pagerinti Pakruojo rajono besilaukiančių mamų informavimą nėštumo metu, pagimdžius ir iki kol vaikai sulauks 2 metų amžiaus.
Projekto įgyvendinimo terminas: 2021 m. gruodžio 01 d. – 2024 m. balandžio 30 d.
Siekiant įgyvendinti užsibrėžtą tikslą, bus kuriamas šeimų lankymo modelis, skirtas ankstyvai intervencijai. Norint užtikrinti projekto sėkmę, specialistams bus kuriama mokymų programa, įgalinanti teikti ankstyvos intervencijos paslaugas, skirtas besilaukiančioms, pagimdžiusioms ir auginančioms vaikus iki 2 metų moterims bei jų šeimoms. Mokymų programai atrinkti motyvuoti, bendraujantys ir empatiški specialistai, kurių asmeninės savybės padės užtikrinti projekto sėkmę.
Kodėl reikalingas šis projektas?
Nors daugeliui tėvų noras mylėti ir rūpintis savo vaiku atrodo natūralus ir savaime suprantamas dalykas, tačiau dalis šeimų patiria sunkumų, kuriuos patiems, be išorinės pagalbos išspręsti sunku. Tam, kad vaikas visapusiškai vystytųsi, svarbu harmonija, laimė šeimoje, tėvų meilė bei supratimas. Dažnai girdima, kad vaikai, kurie patyrė netinkamą elgesį kūdikystėje ar vaikystėje, paauglystėje dažniau linkę į priklausomybes, nusikalstamą veiką, rizikingą seksualinę elgseną bei smurtą, o suaugę dažniau kenčia nuo psichosocialinių problemų bei lėtinių ligų. Kitų šalių patirtis rodo, kad įdiegus šeimų lankymo modelį sumažėja rūkančių moterų nėštumo metu, mažiau nėštumo hipertenzijos diagnozių bei ankstyvo gimdymo. Mažėja ir naujagimių mirtingumas, antrojo nėštumo tikimybė per 2 metus po pirmojo gimdymo, sumažėja vaikų hospitalizacijų dėl traumų, fiksuojama mažiau smurto atvejų prieš vaikus ir net jaunimo suėmimų už nusikalstamas veiklas.
Taigi, Pakruojo PSPC šio projekto įgyvendinimu prisidės prie pirmosios Lietuvoje iniciatyvos, skirtos padėti šeimoms, ypač iš pažeidžiamų grupių, ugdyti tėvystės įgūdžius, padėti kurti saugią aplinką vaikams, keisti “kultūrinį – istorinį” sąmoningumą apie vaikų priežiūrą ir auklėjimą. “Šeimų lankymo, teikiant ankstyvosios intervencijos paslaugas” projektas leis sukurti paslaugą, orientuotą į pacientą, ugdyti šeimų sąmoningumą bei atsakomybę už jų ir jų vaikų sveikatą bei saugumą.
Platesnė informacija apie projektą interneto svetainėje www.norwaygrants.lt
2022 sausio 26 d.
Kartu už žaliąją, konkurencingą ir įtraukią Europą
“Šeimų lankymo, teikiant ankstyvosios intervencijos paslaugas, modelio įdiegimo” projekto Nr. LT03-2-SAM-K02-004 įgyvendinimas
VšĮ Pakruojo rajono pirminės sveikatos priežiūros centro (toliau – Pakruojo PSPC) vykdomas “Šeimų lankymo, teikiant ankstyvosios intervencijos paslaugas, modelio įdiegimas Pakruojo PSPC” projektas, kuris įgyvendinamas Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo lėšomis, pagal programą “Sveikata”, finansuojamas Islandijos, Lichtenšteino ir Norvegijos, sėkmingai startavo ir juda į priekį. Projektui įdarbinta šeimų lankymo specialistė mokymų metu supažindinta ir apmokyta dirbti pagal parengtą specialią programą. Ji jau kelis mėnesius kryptingai dirba su mamomis, šeimomis ir jau gimusiais vaikais. Mamoms suteikiama visokeriopa pagalba, kuri reikalinga tam tikru gyvenimo periodu: nėštumo metu, pirmomis vaikų gyvenimo dienomis, mėnesiais. Šiuo metu projekte turime 24 šeimas. Jose besilaukiančios arba neseniai pagimdžiusios moterys, visos nuolat lankomos ir bendrauja su specialiste.
Taip pat Pakruojo PSPC sėkmingai įgyvendintas “Šeimų lankymo, teikiant ankstyvosios intervencijos paslaugas, modelio įdiegimas Pakruojo PSPC” projekto renginys, skirtas pristatyti projektą bendradarbiaujančioms įstaigoms. Renginys vyko 2022 metų kovo 24 dieną, tad jo atgarsiais spėta pasidalinti tarpusavyje, rajono spaudoje, socialiniuose tinkluose. Į renginį pakviesti: Pakruojo rajono policijos komisariato atstovai; Pakruojo nestacionarių socialinių paslaugų centro darbuotojai; nevyriausybinių organizacijų atstovai, tai yra: iš Lietuvos samariečių bendrijos Pakruojo skyriaus, Pakruojo Šv. Jono Krikštytojo parapijos, Agentūros – visos Lietuvos vaikai Pakruojo labdaros ir paramos fondo. Su susirinkusiais aptartas projekto tikslas, uždaviniai, įgyvendinimo, tarpusavio bendradarbiavimo eiga, numatomi rezultatai ir žinoma tokio projekto reikšmė mūsų bendruomenei.
Taigi, tikimasi ir tolesnio šeimų įsitraukimo, noro dalyvauti projekte, pasitikėjimo šeimų lankymo specialiste. Tikime bendradarbiaujančių įstaigų pagalba, noru ir galimybe prisidėti, greito reagavimo į iškilusias problemas, kad viso įgyvendinimo metu projektas vyktų sklandžiai ir būtų užtikrintas jo tęstinumas.
2022 kovo 25 d.
Šeimų atsiliepimai apie projektą
Pakruojo PSPC jau beveik metus vykdo “Šeimų lankymo, teikiant ankstyvosios intervencijos paslaugas, modelio įdiegimas Pakruojo PSPC” projektą, įgyvendinamą 2014–2021 m. Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo lėšomis. Projektas skirtas suteikti paramą ir pagerinti Pakruojo rajono besilaukiančių mamų informavimą nėštumo metu, pagimdžius ir iki kol vaikai sulauks 2 metų amžiaus.
Projekte šiuo metu dalyvauja 25 mūsų rajono šeimos. Pas šeimas nuolat lankosi, su jomis bendrauja bei tuo metu labiausiai reikalingą pagalbą teikia Pakruojo PSPC akušerė, šeimų lankymo specialistė Ligita Vitkienė, kuri yra apmokyta dirbti pagal parengtą specialią programą.
Smagu po truputį sulaukti rezultatų, išgirsti, kad šia paslauga šeimos džiaugiasi, mamos jaučiasi saugios, pasitiki šeimų lankymo specialiste, klausia patarimų, dalinasi pasiekimais ir džiaugsmais.
Norime pasidalinti keliais projekto dalyvių atsiliepimais:
- “Labai norėčiau jums padėkoti už jūsų projektą. Jis tikrai yra labai naudingas visapusiškai. Pačioje pradžioje man po 10metu susilaukus mažylės buvo viskas nuo pradžių viskas primiršta. Ir man labai padėjo mūsų sesute Ligita, savo patarimais, pamokymas kaip padėti mažylei su pilvelio diegliukais, kaip sumažinti atpylinejimus. Galėjau su ja susisiekti visomis dienomis, net ir savaitgalį ar net vėlai vakare, jei man buvo labai neramu. Aš labai džiaugiuosi šiuo projektu nes ir bendravimas, pasikalbėjimai yra labai naudingi, nes seselė Ligita ir išklausys ir paguos ir petį savo pasiūlys, ir nuotaiką pakels. Šis projektas yra naudingas nes reikia tokių žmonių kurie padėtų šeimoms, mamoms ir vaikams. Nes pati pradžia būna labai sunki ir tiesiog žinai, kad gali bet kada gauti patarimų ir sulaukti pagalbos. Linkiu dar ilgai gyvuoti šiam projektui.”
- “Kadangi esu labai jauna mama, iš artimųjų pagalbos beveik neturėjau, todėl šis projektas man yra labai naudingas. Jūsų specialistė Ligita pagelbėjo nuo nėštumo iki dabar. Padėjo suruošti kraitelį, nes neturėjau patirties. Gimus kūdikiui pagalbos reikėjo labiausiai nuo vaikelio numaudymo, žindymo iki nagučių karpymo. Daug patarimų davė žindymo klausimais, vaikelį prausėme kartu su Ligita pirmus 2 kartus. Ta pagalba buvo reikalinga dar ir todėl, nes mūsų kaimo Felčerė tuo metu atostogavo. Ligita atrodo labai malonus, geranoriškas, šiltas, kūrybingas žmogus. “
- “Noriu padėkoti Ligitai Vitkienei už pagalbą auginant mažylį. Ačiū jums, kad net ir savaitgaliais visais klausimais galiu kreiptis į jus. Jūsų dėka mažylio auginimas yra lengvesnis. Jaučiuosi jums dėkinga už jūsų draugiškumą, nuoširdumą ir pagalbą.”
- “Sveiki. Noriu Jums padėkoti už tai kad įtraukėte mus į „Šeimų lankymo programą”, kurioje Jūs mums suteikiate daug informacijos apie vaiko auginimą. Mes išmokome nemažai naujų dalykų, kurių nežinojome prieš gimstant vaikui. Gerai tai, kad galime sekti vaiko svorį. Šios programos specialiste Ligita apsilanko pas mus, ir suteikia daug informacijos apie vaiko raidą, bei atsako į kilusius mums klausimus, apie tai kas susyje su vaiku. Manau, šis projektas tikrai naudingas tuom kad padeda užtikrinti vaiko gerovę šeimoje, jo raidą, bei pačios mamos supratimą kaip rūpintis vaiku.”
Nors tai tik projekto pradžia, tačiau svarbu ir malonu sulaukti gerų žodžių iš svarbiausių jo dalyvių. Tikimės, kad kuo toliau, tuo “Šeimų lankymo, teikiant ankstyvosios intervencijos paslaugas, modelio įdiegimas Pakruojo PSPC” projektas sukurs vis daugiau vertės, padės šeimoms, mamoms jaustis pilnavertiškai, užtikrintai auginti savo mažylius, o vaikai augs saugioje, laimingoje aplinkoje.
Šeimų lankymo specialistė Ligita Vitkienė, tel. Nr.: 8 69071240.
2022 Spalio 27 d.
Šeimų lankymo projektas įpusėjo
“Šeimų lankymo, teikiant ankstyvosios intervencijos paslaugas, modelio įdiegimas Pakruojo PSPC” projektas, įgyvendinamas 2014–2021 m. Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo lėšomis, įpusėjo. Jis Pakruojo rajono pirminės sveikatos priežiūros centre (toliau – Pakruojo PSPC) pradėtas įgyvendinti 2021 metų gruodžio mėnesį. Per praėjusi laiką pavyko nemažai nuveikti, buvo daug emocijų, naujų minčių, tikslų, darbuotojų ir projekto dalyvių klausimų, jų sprendimų, žinoma, ir didelių pasiekimų.
Didžioji dalis projekte dalyvaujančių vaikučių jam prasidėjus dar nebuvo gimę, o dabar jau ir bėgioja, ir atšventė pirmuosius gimtadienius. Pakruojo PSPC šeimų lankymo specialistė Ligita Vitkienė kartu su šeimomis pasidžiaugė šiomis progomis bei įstaigos vardu pasveikino mažuosius, įteikdama simbolines dovanėles. Tad, pirmieji rūpesčiai ir džiaugsmai nepastebimai pralėkė, vaikai perkopė kūdikystės laikotarpį, mamos apsiprato, baimių mažiau, tačiau su kiekvienu augimo laikotarpiu, atsiranda naujų iššūkių, naujų klausimų.
Šeimų lankymo specialistė toliau dirba, lanko šeimas, konsultuojasi su projekto kolegomis, nes lankymas numatomas iki kol vaikams sueis dveji metai. Pasak Ligitos, pati pradžia buvo sudėtingiausia, nes ypač pirmojo vaiko gimimas labai jautrus gyvenimo įvykis. Mamoms trūksta įgūdžių, viskas nauja, nepatirta, baisu, kamuoja klausimai net dėl paprasčiausių dalykų, tokių kaip: vaiko maudymas, migdymas, žindymas. Ką jau kalbėti apie emocinius sunkumus. Projekto pradžioje didelę reikšmę turėjo tai, kaip tėvai priims šeimų lankymo specialistę. Ypač, jei tai socialinėje rizikoje esanti šeima. Ne paslaptis, kad ne visi nori į šeimą įsileisti svetimą žmogų. Tėvelių pasitikėjimą Ligita pelnė gana greitai, padėjo jiems priprasti prie naujų pareigų, mokytis tinkamai rūpintis vaikučiais bei savimi, nebijoti skambinti, klausti, kad ir kokia problema tai būtų. Džiugu, kad ryšys atsirado, išlieka ir pavyksta sparčiai augti kartu.
Daugumai vaikų jau vieneri, taigi naujame etape naujos temos: primaitinimas, dygstantys dantukai, po truputį pradedama kalbėti apie “puoduko reikalus” ir artėjantį darželio lankymą. Vaikų saugumui šiuo metu Ligita skiria kone daugiausiai dėmesio, nes vaikai auga, stojasi ant kojų, vis daugiau vaikšto, krenta, čiumpa, tyrinėja, todėl būtina atkreipti dėmesį į kiekvieną aštrų kampą, ne vietoje patiktą daiktą, slidžias grindis, laidus, elektros jungiklius ir panašiai. Žinoma, iškyla ir individualių problemų. Itin svarbu, kad šeimų lankymo specialistė daug dėmesio skiria ne tik vaikui, bet ir mamai, jos emocinei būsenai. Kartais užtenka išklausyti, kartais reikia ir nukreipti pas specialistus, tam tikra prasme dirbti psichologinį darbą, kad mamos pasijustų esančios svarbios. Dėmesys skiriamas ir mamų elgsenai, sveikai gyvensenai, netgi mitybai ir fiziniam aktyvumui. Taip pat nemažai kalbama apie kontracepcijos svarbą.
Paprašėme projekte dalyvaujančių mamų trumpai pasidalinti mintimis, įspūdžiais apie projektą ir šeimų lankymo specialistę. Džiugu, nes dauguma minčių gražios, mamos dėkingos Ligitai ir džiaugiasi tokio projekto idėja, netgi linki kitoms jaunoms mamoms, jei tik yra galimybė, ateityje būtinai jame sudalyvauti.
Tiesa, atsiliepimai labai panašūs, pavyzdžiui: nuostabi specialistė, kuri suteikia palaikymą, paguodą, su kuria atvirai galima pasikalbėti. Mamos mini ir pagalbą žindant, primaitinant, pasirenkant pirmuosius mišinukus kūdikiams ar net plaunant kūdikio užpakaliuką, ką pirmą kartą daryti taip pat buvo nedrąsu. Pravertė kiekvienas geras žodis, patarimas dėl vaiko gerovės, raidos, higienos. Dažnai, ištikus bėdai susijusiai su vaiku, kad ir odos bėrimui, pilvo pūtimui, mamos pirmiausia skambina šeimų lankymo specialistei, susitaria dėl susitikimo.
Taigi, nors kai kurie šeimų lankymo projekto dalyviai pripažįsta, kad pradžioje į jį žiūrėjo skeptiškai, šiandien aišku, kad jis itin vertingas. Mamų žodžiais, tai pati geriausia pagalba jaunoms šeimoms, ypač kai vaikai iki metų, kai nėrą įgūdžių ar jie pasimiršę, kai šalia nėra artimų žmonių, kurie galėtų padėti. Mamoms ne visada yra laiko skaityti knygas ar ieškoti informacijos internete, todėl labai gerai, kai galima be baimės paklausti šeimų lankymo specialistės, nes gyvas žodis, fizinis kontaktas pati vertingiausia pagalba auginant gerą, protingą, sveiką žmogų. Tikimės gerų emocijų ir toliau bei sėkmingo projekto tęstinumo.
Šeimų lankymo specialistė Ligita Vitkienė, tel. Nr.: 8 69071240
2023 rugsėjo 8 d.
Šeimų lankymo specialistė dalyvavo konferencijoje Lietuvos Respublikos Seime
Norime pasidžiaugti, kad VšĮ Pakruojo rajono pirminės sveikatos priežiūros centro (toliau – Pakruojo PSPC) vykdomas “Šeimų lankymo, teikiant ankstyvosios intervencijos paslaugas, modelio įdiegimas Pakruojo PSPC” projektas, kuris įgyvendinamas Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo lėšomis, jau atneša apčiuopiamus rezultatus ir netgi matomas aiškus jo tęstinumas ateityje.
Lapkričio 9 dieną Lietuvos Respublikos Seime vyko susitikimas, kuriame pristatytas projekto „1000 motinystės dienų” veiksmų planas“. Susitikime dalyvavo sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė, žurnalistė Daiva Žeimytė-Bilienė. Labai malonu pranešti, kad progą sudalyvauti bei pasisakyti turėjo ir mūsų įstaigos šeimų lankymo specialistė Ligita Vitkienė su kolege iš Marijampolės Vytaute Švediene.
Susitikimo metu paliestos labai svarbios ir skaudžios temos – pogimdyminė depresija, motinystės iššūkiai. Ligita Vitkienė drauge su kolege pristatė Šeimų lankymo projekto veiklas, jo naudą mamai, vaikui ir visai šeimai, pasidalino patirtimis, pasiektais rezultatais. Ministras A. Dulkys džiaugėsi projektu ir prakalbo apie planus artimoje ateityje apmokyti daugiau specialistų visoje Lietuvoje. Siekiama, kad ypatingas dėmesys būtų skiriamas visuomenės ir specialistų pareigai bei gebėjimų stiprinimui laiku atpažinti pogimdyminės depresijos požymius, suteikti reikiamą pagalbą. Norima, kad šeimos lankymo modelis taptų ne tik projektine veikla, tačiau besilaukiančių ir neseniai pagimdžiusių mamų ir šeimų lankymas būtų norma bei diegiamas visose savivaldybėse.
Tikimės, kad taip ir įvyks, bus išvengta daug skaudžių mamų ir jų mažylių likimų. Pastarųjų metų įvykiai aiškiai parodo, kad darbas su šeima yra be galo reikalingas, netgi būtinas. Labai džiaugiamės, kad Pakruojo PSPC su savo puikia specialiste Ligita prisideda prie naujos pradžios ir gražesnės ateities.
2023 lapkričio 10 d.
Šeimų lankymo, teikiant ankstyvosios intervencijos paslaugas, projekto įgyvendinimas
2021 m. gruodžio 1 d. VšĮ Pakruojo rajono pirminės sveikatos priežiūros centre (dabar – VšĮ Pakruojo sveikatos centras) pradėtas įgyvendinti “Šeimų lankymo, teikiant ankstyvosios intervencijos paslaugas, modelio įdiegimas Pakruojo PSPC” projektas Nr. LT03-2-SAM-K02-004. Projektas įgyvendintas Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo lėšomis, pagal programą „Sveikata”. Projekto įgyvendinimo pabaiga 2024 m. balandžio 30 d. Tad, šiandien, praėjus daugiau nei dvejiems metams, jau matome akivaizdžius rezultatus ir džiaugiamės projekto sėkme.
Šeimų lankymo projekto įgyvendinimo metu buvo teikiamos paslaugos besilaukiančioms, pagimdžiusioms, ir auginančioms vaikus iki 2 metų amžiaus moterims bei jų šeimoms. Pradžioje buvo kuriamas šeimų lankymo modelis, skiriama mokymų programa, apmokyta šeimų lankymo specialistė. Mūsų įstaigos akušerė Ligita Vitkienė drąsiai priėmė projekto iššūkius, mokėsi, gilino žinias, labai patobulėjo, nors pradžioje tikrai buvo sunku, tačiau ji tapo puikia šeimų lankymo specialiste. Vieni sunkiausių išbandymų pasirodė: pritraukti 25 šeimas, jas išlaikyti, nuolatos bendrauti su skirtingais žmonėmis, dažnai padėti spręsti jų problemas, rasti kalbą su žmonėmis turinčiais tam tikrų psichikos, elgesio sutrikimų. Problema pasirodė ir eismo sąlygos, ypač žiemą, nes ne visi rajono keliai itin geros būklės.
Galime pasidžiaugti, kad nepaisant sunkumų, pavyko pasiekti užsibrėžtus tikslus. Tikime, kad specialistės darbą šiek tiek palengvino ir priemonės, kurios buvo įsigytos iš projektui skirtų lėšų. Pavyzdžiui: automobilis, kompiuteris, svarstyklės kūdikiui, medicinos krepšys, mobilus telefonas, ugdomosios priemonės vaikams ir pan. Pasak šeimų lankymo specialistės Ligitos, įgyvendinant projekto veikas, šiek tiek sumažėjo rūkančių mamų, šeimoms buvo teikiama išsami informacija apie galimas apie vaikų ligas, sutrikimus, grėsmes, skiepus, skiriamas dėmesys vaiko raidai, saugios namų aplinkos kūrimui. Ypač svarbu, kad šeimų lankymo specialistė skatino mamas skirti daugiau dėmesio savo emocinei, fizinei sveikatai bei gerovei, ryšiui su vaiku, žindymo svarbai, kartais teko teikti pagalbą net šeimos santykiuose, o kartais veikti greitai ir užtikrintai dėl vaikelio gerovės.
Viso projekto metu Ligita nuolatos lankė 25 šeimas. Kiekvienai šeimai buvo skirtas tam tikras apsilankymų kiekis: nėštumo metu – 14, iki kol vaikui sueis 1 metai – 28, nuo 1 metų iki 2 metų – 22. Tiesa, pasitaikė išimčių. Buvo šeimų, kurios prie projekto prisijungė vėliau arba vaikeliui suėjo du metai, todėl šeimos lankymas baigėsi anksčiau. Nors viso projekto metu dalyvauti privalėjo 25 šeimos, buvo tam tikra kaita. Tačiau, norime dar kartą pasidžiaugti, kad mūsų rajone kaitos nebuvo didelės. Iš viso projekte sudalyvavo 32 šeimos. O kaita vyko dėl natūralių priežasčių: šeimos išsikraustė į užsienį ar kitą rajoną, vaikui suėjo 2 metai, todėl buvo ieškoma kitos šeimos. Taigi, šeimų lankymo paslaugas Ligita Vitkienė nepertraukiamai teikė viso projekto metu. Patirtimi teko dalintis ir su kitų rajonų kolegomis, ir Lietuvos Respublikos Seime. Visgi, didžiausias pasiekimas yra laimingai pasibaigusios istorijos ir grįžtamasis ryšys iš mamų ir net pačių vaikų.
Nors projektas baigiasi, Pakruojo rajono savivaldybė įsipareigojo užtikrinti paslaugų tęstinumą net 8 metus. Tad, šeimų lankymo paslaugos ir toliau bus vykdomos Pakruojo rajone. Ateityje planuojama, kad šeimos lankymo modelis taptų ne tik projektine veikla. Besilaukiančių ir neseniai pagimdžiusių mamų ir šeimų lankymas turėtų tapti norma, o paslaugos bus diegiamos visose savivaldybėse. Didžiulė sėkmė ir džiaugsmas galėti prisidėti prie tvirtų šios paslaugos pamatų statymo.
Platesnė informacija apie projektą interneto puslapyje https://seimoslankymas.lt/
2024 balandis
Project “The implementation of the model of family attendance in the provision of early intervention services”No LT03-2-SAM-K02-004
Primary Health Care Center of Pakruojis district (hereinafter – Pakruojis PHCC) implement a project “The implementation of the model of family attendance in the provision of early intervention services in Pakruojis PSPC” No LT03-2-SAM-K02-004. The project is being implemented by the European financial mechanism of the European Economic Area, under the program “Health”, funded by Iceland, Liechtenstein and Norway. The allocated financing amount in 105 807, 86 Eur. The project is implemented without partners.
This project aims to provide support and improve the information for expectant mothers in Pakruojis district during their pregnancy, after giving birth, and until their children are 2 years old.
The duration of program implementation is from December 1, 2021, to April 30, 2024.
To achieve this aim, a model for family visits for early intervention will be developed. To ensure the success of the project, a training program will be developed for professionals to enable early intervention services for women and their families who are expecting, after giving birth and raising children under 2 years old. Motivated, communicative and empathetic specialists are selected for the training program. These personal qualities will help to ensure the success of the project.
Why is this project needed?
For many parents, the desire to love and take care of their children seems natural and self-evident, however, some families experience difficulties that are difficult to resolve on their own without any help. Harmony, family happiness, parental love, and understanding are important for the comprehensive development of the child. It is often heard that children who have experienced abuse in infancy or childhood are more likely to be addicted, prone to criminal activity, risky sexual behavior, and violence during adolescence, and when growing up are more likely to suffer from psychosocial problems and chronic illnesses. Experience in other countries shows that the introduction of a family attendance model reduces the number of women who smoke during pregnancy, the number of diagnoses of gestational hypertension, and fewer preterm births. Newborns’ mortality is also declining, the likelihood of a second pregnancy within 2 years after the first birth, also the number of hospitalizations for children due to injuries decreases. The cases of violence against children and even arrests of young people for criminal activities are fewer.
Thus, PHCC of Pakruojis will contribute to the first initiative in Lithuania to help families, especially those from vulnerable groups, develop parenting skills, help create a safe environment for children, and change the “cultural-historical” awareness of childcare and upbringing. The “Family Attendance through Early Intervention Services” project will create a patient-centered service to raise awareness and responsibility among families for the health and safety of them and their children.
More information about the project on the website www.norwaygrants.lt
Working together for a green, competitive, and inclusive Europe
The implementation of the project “The introduction of the model of family attendance in the provision of early intervention services”No LT03-2-SAM-K02-004
Primary Health Care Center of Pakruojis district (hereinafter – Pakruojis PHCC) and the Lithuanian University of Health Sciences implement a project “The implementation of the model of family attendance in the provision of early intervention services” No LT03-2-SAM-K02-004. The project is being implemented by the European financial mechanism of the European Economic Area under the “Health” program. The project, funded by Iceland, Liechtenstein, and Norway, has successfully started and is moving forward. The family attendance specialist was employed for the project, she was introduced to the project and trained to work according to the prepared special program. For several months now, she has been working purposefully with mothers, families, and already-born children. Mothers are provided with all the help they need during a certain period of their lives: during pregnancy, the first days and months of their children’s life. We currently have 24 families in the project. The family consists of women who are expecting or have recently given birth and all of them are regularly visited and in contact with a specialist.
The Pakruojis PHCC also successfully implemented the project event of “Implementation of the Family Attendance with Early Intervention Services Model in Pakruojis PHCC’’. This event was designed to present the project to the collaborating institutions. The event took place on March 24, 2022, so it was possible to share about it in the district press and on social media. The representatives of Pakruojis District Police Commissariat; Employees of Pakruojis Outpatient Social Services Center; representatives of non-governmental organizations, ie: from the Pakruojis branch of the Lithuanian Samaritan Community, Pakruojis St. Jonas Baptist Parish, Agency – All Lithuanian Children Pakruojis Charity and Support Foundation were invited to the event. The purpose of the project, tasks, implementation, mutual cooperation, expected results, and significance of the project for our community was discussed with the participants.
The involvement of families, willingness to participate in the project and trust in the family visit specialist continues to be expected. We believe in the help of the cooperating institutions, the willingness and opportunity to contribute, and the quick response to the problems that have arisen so that the project will run smoothly and ensure its continuity throughout the implementation.
The „Family Visiting Project” is halfway through its implementation
The project, which involves providing early intervention services, was launched in Pakruojo Primary Health Care Center (hereinafter referred to as Pakruojo PSPC) in December 2021 and is being carried out with the financial support of the European Economic Area Mechanism from 2014 to 2021. During this time, a lot has been accomplished, emotions have run high, new ideas and goals have emerged, and there have been many questions from employees and project participants, along with their solutions and, of course, significant achievements.
Most of the children participating in the project were not even born when it started, and now they are already running around and celebrating their first birthdays. Ligita Vitkienė, the family visiting specialist at Pakruojo PSPC, celebrated these milestones with the families and presented them with symbolic gifts on behalf of the institution. So, the initial concerns and joys have passed unnoticed, children have transitioned past infancy, mothers have become more accustomed, fears have diminished, but with each stage of growth, new challenges and questions arise.
The family visiting specialist continues to work, visiting families and consulting with project colleagues, as the visits are planned until the children reach the age of two. According to Ligita, the beginning was the most challenging, as the birth of the first child is a very sensitive life event. Mothers lack skills, everything is new and unfamiliar, and there is fear, along with questions about even the simplest things like bathing, feeding, and breastfeeding. Not to mention emotional difficulties. At the beginning of the project, it was crucial how parents would accept the family visiting specialist, especially if it’s a family at social risk. It’s no secret that not everyone is willing to let a stranger into their family. Ligita quickly earned the trust of parents, helping them adjust to their new responsibilities, learn how to properly care for their children and themselves, not hesitate to call and ask about any problem, no matter how small it might be. It’s heartening that a connection was established, has endured, and is rapidly growing together.
Most children are now one year old, so in this new phase, new topics arise: introducing solid foods, growing teeth, and slowly starting to talk about „potty training” and the upcoming kindergarten attendance. Child safety is currently Ligita’s top priority, as children are growing, standing on their own feet, walking more, falling, grabbing, exploring, so it’s essential to pay attention to every sharp corner, misplaced objects, slippery floors, cords, electrical switches, and the like. Of course, individual problems also arise. It’s especially important that the family visiting specialist focuses not only on the child but also on the mother’s emotional state. Sometimes, it’s enough to listen, but sometimes it’s necessary to refer them to specialists, in a way, to work on psychological aspects so that mothers feel important. Attention is also given to mothers’ behavior, healthy lifestyles, even nutrition and physical activity. There’s also a lot of talk about the importance of contraception.
We asked participating mothers in the project to briefly share their thoughts and impressions about the project and the family visiting specialist. Fortunately, most of the thoughts are positive, and mothers are grateful to Ligita and happy about the idea of such a project. They even wish other young mothers the opportunity to participate in it in the future.
The feedback is quite similar, for example: an amazing specialist who provides support, comfort, and with whom you can openly talk. Mothers mention help with breastfeeding, introducing solid foods, choosing the first baby formula, and even how to wash the baby’s back, which was daunting the first time. Every kind word and advice on child well-being, development, and hygiene were valuable. Often, when a problem related to the child arises, like a skin rash or colic, mothers first call the family visiting specialist to arrange a meeting.
So, while some participants in the family visiting project initially looked at it skeptically, today it is clear that it is highly valuable. In the words of mothers, it is the best help for young families, especially when children are under two years old, when they lack skills or have forgotten them, and when there are no close people who can help. Mothers don’t always have time to read books or search for information online, so it’s very comforting when they can ask the family visiting specialist without fear because spoken words and physical contact are the most valuable help in raising a good, intelligent, healthy person. We hope for more positive experiences and the continued success of the project.
Implementation of the project of visiting families, providing early
intervention services
In 2021 December 1 The Pakruojis District Primary Health Care Center (now Pakruojis Health Center) started to implement the project „Family Visiting, Providing Early Intervention Services, in Pakruojis PSPC” project No. LT03-2-SAM-K02-004. The project was implemented with the funds of the financial mechanism of the European Economic Area, under the „Health” program. End of the project implementation in 2024. April 30. So, today, more than two years later, we can already see the obvious results and are happy with the success of the project.
During the implementation of the family visiting project, services were provided to women who were pregnant, gave birth and raised children under 2 years of age and their families. At the beginning, a family visiting model was created, a training program was assigned, and a family visiting specialist was trained. Our institution’s midwife Ligita Vitkienė bravely accepted the challenges of the project, studied, deepened her knowledge, improved a lot. Although it was really difficult at the beginning, she became an excellent family visiting specialist. One of the most difficult tests turned out to be attracting 25 families, keeping them, constantly communicating with different people, often helping to solve their problems, finding a language with people with certain mental and behavioral disorders. Traffic conditions also turned out to be a problem, especially in winter, as not all roads in the district are in very good condition.
We can be happy that despite the difficulties, we managed to achieve our goals. We believe that the specialist’s work was made a little easier by the tools which were purchased from the funds allocated to the project. For example, a car, a computer, a scale for a baby, a medicine bag, a mobile phone, educational tools for children, etc. According to the family visiting specialist Ligita, during the implementation of project activities, the number of smoking mothers decreased slightly, families were provided with detailed information about possible children’s diseases, disorders, threats, vaccinations, attention was paid to the child’s development and the creation of a safe home environment. It is especially important that the family visiting specialist encouraged mothers to pay more attention to their emotional, physical health and well-being, the relationship with the child, the importance of breastfeeding. Sometimes the specialist had to provide help even in family relationships, and sometimes she had to act quickly and confidently for the sake of the child’s well-being.
During the entire project, Ligita regularly visited 25 families. Each family was assigned a certain number of visits: during pregnancy -14, until the child is 1 year old – 28, from 1 year to 2 years old – 22. Of course, there were exceptions. There were families who joined the project later or the child turned 2 years old, so the family visit ended earlier. Although 25 families were expected to participate throughout the project, there was some turnover. However, we want to be happy once again that the turover was not big in our district. A total of 32 families participated in the project. The changes happened for natural reasons: the families moved abroad or to another district, the child turned 2 years old, so another family was looked for. Thus, Ligita Vitkienė continuously provided family visiting services throughout the project. The experience had to be shared with colleagues from other districts and with the Seimas of the Republic of Lithuania. However, the biggest achievement is the happy ending stories and the feedback from the mothers and even the children themselves.
Although the project is coming to an end, the municipality of Pakruojis district has committed to ensure the continuity of services for even 8 years. So, family visiting services will continue to be carried out in Pakruojis district. In the future, it is planned that the family visitation model will become more than just a project activity. Visiting expectant mothers and families who have recently given birth should become the norm, and the services will be implemented in all municipalities. It is a great success and a pleasure to be able to contribute to building a solid foundation for this service.
More information about the project on the website https://seimoslankymas.lt/
Project “The implementation of the model of family attendance in the provision of early intervention services”No LT03-2-SAM-K02-004
Primary Health Care Center of Pakruojis district (hereinafter – Pakruojis PHCC) implement a project “The implementation of the model of family attendance in the provision of early intervention services in Pakruojis PSPC” No LT03-2-SAM-K02-004. The project is being implemented by the European financial mechanism of the European Economic Area, under the program “Health”, funded by Iceland, Liechtenstein and Norway. The allocated financing amount in 105 807, 86 Eur. The project is implemented without partners.
This project aims to provide support and improve the information for expectant mothers in Pakruojis district during their pregnancy, after giving birth, and until their children are 2 years old.
The duration of program implementation is from December 1, 2021, to April 30, 2024.
To achieve this aim, a model for family visits for early intervention will be developed. To ensure the success of the project, a training program will be developed for professionals to enable early intervention services for women and their families who are expecting, after giving birth and raising children under 2 years old. Motivated, communicative and empathetic specialists are selected for the training program. These personal qualities will help to ensure the success of the project.
Why is this project needed?
For many parents, the desire to love and take care of their children seems natural and self-evident, however, some families experience difficulties that are difficult to resolve on their own without any help. Harmony, family happiness, parental love, and understanding are important for the comprehensive development of the child. It is often heard that children who have experienced abuse in infancy or childhood are more likely to be addicted, prone to criminal activity, risky sexual behavior, and violence during adolescence, and when growing up are more likely to suffer from psychosocial problems and chronic illnesses. Experience in other countries shows that the introduction of a family attendance model reduces the number of women who smoke during pregnancy, the number of diagnoses of gestational hypertension, and fewer preterm births. Newborns’ mortality is also declining, the likelihood of a second pregnancy within 2 years after the first birth, also the number of hospitalizations for children due to injuries decreases. The cases of violence against children and even arrests of young people for criminal activities are fewer.
Thus, PHCC of Pakruojis will contribute to the first initiative in Lithuania to help families, especially those from vulnerable groups, develop parenting skills, help create a safe environment for children, and change the “cultural-historical” awareness of childcare and upbringing. The “Family Attendance through Early Intervention Services” project will create a patient-centered service to raise awareness and responsibility among families for the health and safety of them and their children.
More information about the project on the website www.norwaygrants.lt
Working together for a green, competitive, and inclusive Europe
The implementation of the project “The introduction of the model of family attendance in the provision of early intervention services”No LT03-2-SAM-K02-004
Primary Health Care Center of Pakruojis district (hereinafter – Pakruojis PHCC) and the Lithuanian University of Health Sciences implement a project “The implementation of the model of family attendance in the provision of early intervention services” No LT03-2-SAM-K02-004. The project is being implemented by the European financial mechanism of the European Economic Area under the “Health” program. The project, funded by Iceland, Liechtenstein, and Norway, has successfully started and is moving forward. The family attendance specialist was employed for the project, she was introduced to the project and trained to work according to the prepared special program. For several months now, she has been working purposefully with mothers, families, and already-born children. Mothers are provided with all the help they need during a certain period of their lives: during pregnancy, the first days and months of their children’s life. We currently have 24 families in the project. The family consists of women who are expecting or have recently given birth and all of them are regularly visited and in contact with a specialist.
The Pakruojis PHCC also successfully implemented the project event of “Implementation of the Family Attendance with Early Intervention Services Model in Pakruojis PHCC’’. This event was designed to present the project to the collaborating institutions. The event took place on March 24, 2022, so it was possible to share about it in the district press and on social media. The representatives of Pakruojis District Police Commissariat; Employees of Pakruojis Outpatient Social Services Center; representatives of non-governmental organizations, ie: from the Pakruojis branch of the Lithuanian Samaritan Community, Pakruojis St. Jonas Baptist Parish, Agency – All Lithuanian Children Pakruojis Charity and Support Foundation were invited to the event. The purpose of the project, tasks, implementation, mutual cooperation, expected results, and significance of the project for our community was discussed with the participants.
The involvement of families, willingness to participate in the project and trust in the family visit specialist continues to be expected. We believe in the help of the cooperating institutions, the willingness and opportunity to contribute, and the quick response to the problems that have arisen so that the project will run smoothly and ensure its continuity throughout the implementation.
The „Family Visiting Project” is halfway through its implementation
The project, which involves providing early intervention services, was launched in Pakruojo Primary Health Care Center (hereinafter referred to as Pakruojo PSPC) in December 2021 and is being carried out with the financial support of the European Economic Area Mechanism from 2014 to 2021. During this time, a lot has been accomplished, emotions have run high, new ideas and goals have emerged, and there have been many questions from employees and project participants, along with their solutions and, of course, significant achievements.
Most of the children participating in the project were not even born when it started, and now they are already running around and celebrating their first birthdays. Ligita Vitkienė, the family visiting specialist at Pakruojo PSPC, celebrated these milestones with the families and presented them with symbolic gifts on behalf of the institution. So, the initial concerns and joys have passed unnoticed, children have transitioned past infancy, mothers have become more accustomed, fears have diminished, but with each stage of growth, new challenges and questions arise.
The family visiting specialist continues to work, visiting families and consulting with project colleagues, as the visits are planned until the children reach the age of two. According to Ligita, the beginning was the most challenging, as the birth of the first child is a very sensitive life event. Mothers lack skills, everything is new and unfamiliar, and there is fear, along with questions about even the simplest things like bathing, feeding, and breastfeeding. Not to mention emotional difficulties. At the beginning of the project, it was crucial how parents would accept the family visiting specialist, especially if it’s a family at social risk. It’s no secret that not everyone is willing to let a stranger into their family. Ligita quickly earned the trust of parents, helping them adjust to their new responsibilities, learn how to properly care for their children and themselves, not hesitate to call and ask about any problem, no matter how small it might be. It’s heartening that a connection was established, has endured, and is rapidly growing together.
Most children are now one year old, so in this new phase, new topics arise: introducing solid foods, growing teeth, and slowly starting to talk about „potty training” and the upcoming kindergarten attendance. Child safety is currently Ligita’s top priority, as children are growing, standing on their own feet, walking more, falling, grabbing, exploring, so it’s essential to pay attention to every sharp corner, misplaced objects, slippery floors, cords, electrical switches, and the like. Of course, individual problems also arise. It’s especially important that the family visiting specialist focuses not only on the child but also on the mother’s emotional state. Sometimes, it’s enough to listen, but sometimes it’s necessary to refer them to specialists, in a way, to work on psychological aspects so that mothers feel important. Attention is also given to mothers’ behavior, healthy lifestyles, even nutrition and physical activity. There’s also a lot of talk about the importance of contraception.
We asked participating mothers in the project to briefly share their thoughts and impressions about the project and the family visiting specialist. Fortunately, most of the thoughts are positive, and mothers are grateful to Ligita and happy about the idea of such a project. They even wish other young mothers the opportunity to participate in it in the future.
The feedback is quite similar, for example: an amazing specialist who provides support, comfort, and with whom you can openly talk. Mothers mention help with breastfeeding, introducing solid foods, choosing the first baby formula, and even how to wash the baby’s back, which was daunting the first time. Every kind word and advice on child well-being, development, and hygiene were valuable. Often, when a problem related to the child arises, like a skin rash or colic, mothers first call the family visiting specialist to arrange a meeting.
So, while some participants in the family visiting project initially looked at it skeptically, today it is clear that it is highly valuable. In the words of mothers, it is the best help for young families, especially when children are under two years old, when they lack skills or have forgotten them, and when there are no close people who can help. Mothers don’t always have time to read books or search for information online, so it’s very comforting when they can ask the family visiting specialist without fear because spoken words and physical contact are the most valuable help in raising a good, intelligent, healthy person. We hope for more positive experiences and the continued success of the project.
Implementation of the project of visiting families, providing early
intervention services
In 2021 December 1 The Pakruojis District Primary Health Care Center (now Pakruojis Health Center) started to implement the project „Family Visiting, Providing Early Intervention Services, in Pakruojis PSPC” project No. LT03-2-SAM-K02-004. The project was implemented with the funds of the financial mechanism of the European Economic Area, under the „Health” program. End of the project implementation in 2024. April 30. So, today, more than two years later, we can already see the obvious results and are happy with the success of the project.
During the implementation of the family visiting project, services were provided to women who were pregnant, gave birth and raised children under 2 years of age and their families. At the beginning, a family visiting model was created, a training program was assigned, and a family visiting specialist was trained. Our institution’s midwife Ligita Vitkienė bravely accepted the challenges of the project, studied, deepened her knowledge, improved a lot. Although it was really difficult at the beginning, she became an excellent family visiting specialist. One of the most difficult tests turned out to be attracting 25 families, keeping them, constantly communicating with different people, often helping to solve their problems, finding a language with people with certain mental and behavioral disorders. Traffic conditions also turned out to be a problem, especially in winter, as not all roads in the district are in very good condition.
We can be happy that despite the difficulties, we managed to achieve our goals. We believe that the specialist’s work was made a little easier by the tools which were purchased from the funds allocated to the project. For example, a car, a computer, a scale for a baby, a medicine bag, a mobile phone, educational tools for children, etc. According to the family visiting specialist Ligita, during the implementation of project activities, the number of smoking mothers decreased slightly, families were provided with detailed information about possible children’s diseases, disorders, threats, vaccinations, attention was paid to the child’s development and the creation of a safe home environment. It is especially important that the family visiting specialist encouraged mothers to pay more attention to their emotional, physical health and well-being, the relationship with the child, the importance of breastfeeding. Sometimes the specialist had to provide help even in family relationships, and sometimes she had to act quickly and confidently for the sake of the child’s well-being.
During the entire project, Ligita regularly visited 25 families. Each family was assigned a certain number of visits: during pregnancy -14, until the child is 1 year old – 28, from 1 year to 2 years old – 22. Of course, there were exceptions. There were families who joined the project later or the child turned 2 years old, so the family visit ended earlier. Although 25 families were expected to participate throughout the project, there was some turnover. However, we want to be happy once again that the turover was not big in our district. A total of 32 families participated in the project. The changes happened for natural reasons: the families moved abroad or to another district, the child turned 2 years old, so another family was looked for. Thus, Ligita Vitkienė continuously provided family visiting services throughout the project. The experience had to be shared with colleagues from other districts and with the Seimas of the Republic of Lithuania. However, the biggest achievement is the happy ending stories and the feedback from the mothers and even the children themselves.
Although the project is coming to an end, the municipality of Pakruojis district has committed to ensure the continuity of services for even 8 years. So, family visiting services will continue to be carried out in Pakruojis district. In the future, it is planned that the family visitation model will become more than just a project activity. Visiting expectant mothers and families who have recently given birth should become the norm, and the services will be implemented in all municipalities. It is a great success and a pleasure to be able to contribute to building a solid foundation for this service.
More information about the project on the website https://seimoslankymas.lt/