Menu Close

Vasaris – burnos vėžio prevencijos mėnuo

Vasaris tradiciškai vadinamas burnos vėžio prevencijos mėnesiu. Tad Pakruojo rajono pirminės sveikatos priežiūros centro odontologai primena kaip apsisaugoti nuo šios klastingos ligos. Laiku aptikus ligą ir pradėjus ją gydyti, tikrai galima pasveikti. Žmonės raginami nemokamai pasitikrinti.

Burnos vėžys (dar gali būti vadinama oraliniu vėžiu arba burnos ertmės vėžiu) – tai piktybinis burnos susirgimas, galintis atsirasti ant lūpų, dantenų, liežuvio, vidinio žandų paviršiaus, gomurio, burnos dugno ar net seilių liaukose. Kaip ir kitos vėžio rūšys, ši liga išsivysto pakitus audinių ląstelių genetinei medžiagai ir ląstelėms pradėjus netaisyklingai dalintis bei augti.

Prevencinė programa vyksta visoje Lietuvoje, todėl kiekvienas, turintis neaiškius darinius burnoje turėtų registruotis apsilankyti pilnai burnos apžiūrai, diagnozės nustatymui pas odontologus, burnos chirurgus, periodontologus – odontologijos kabinetuose, klinikose. Specialistai pabrėžia, kad uždelstos burnos vėžio formos mažina sergančiųjų išgyvenimo metus.

Burnos vėžys yra sunkiai atpažįstamas. Lietuvoje nustatoma apie 75–80 proc. užleistų (trečios, ketvirtos stadijos) burnos vėžio atvejų. Tai nėra geras rezultatas, nes žmonės kreipiasi labai vėlai, neateina gydytis laiku. Užleistų stadijų burnos vėžio gydymas labai sudėtingas tiek gydytojams, tiek pačiam žmogui.

Dažniausi galimi simptomai, esant vėžiniam susirgimui – ilgiau nei 3 sav. negyjanti opa ar žaizdelė burnoje, skausminga, patinusi ar kraujuojanti raudona arba balta dėmelė ant dantenų, liežuvio, tonzilių ar burnos gleivinės, guzelis ant lūpos, burnoje, sukietėjimas žando gleivinėje.

Pasitvirtinus įtarimams, kad burnoje yra ikivėžiniai ar vėžiniai pakitimai, pacientai su siuntimu bus nukreipiami diagnozės patikslinimui ir gydymui į specializuotus centrus: Nacionalinį vėžio institutą, VU ligoninės Žalgirio kliniką, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikas, Klaipėdos universitetinę ligoninę.

Nustatant galutinę diagnozę, atliekama biopsija – burnos navikinio audinio tyrimas mikroskopu. Jei diagnozuojamas burnos vėžys, pacientas tiriamas detaliau, siekiant nustatyti ligos išplitimo laipsnį bei įvertinti ligos stadiją. Gydymo planas sudaromas atsižvelgiant į ligos stadiją, vėžio lokalizaciją, bendrą paciento būklę. Galimi įvairūs gydymo metodai: operacinis, chemoterapinis, radiacinis ar medikamentinis.

Burnos vėžio profilaktika gali būti skirstoma į pirminę, antrinę ir tretinę. Pirminė profilaktika – tai vėžio rizikos veiksnių pašalinimas iš žmogų supančios aplinkos ir jo gyvensenos, siekiant užkirsti kelią ligai atsirasti. Antrinė – savalaikis ikinavikinių ligų diagnozavimas, gydymas bei stebėjimas. Tretine profilaktika siekiama sumažinti galimybę vėžiui recidyvuoti, kuo anksčiau jį diagnozuojant ir paskiriant tinkamą gydymą.

Primename kaip galima užsiregistruoti pas gydytojus odontologus bei burnos higienistes:

  • bendroje Pakruojo registratūroje, tel. Nr.: 842169046,
  • Žeimelio ambulatorijoje tel. Nr.: (8 421) 45 183,
  • Linkuvos ambulatorijoje tel. Nr.: (8 421) 64 266,
  • registruotis galima atvykus į įstaigos registratūrą,

internetu per esveikata.lt portalo IPR IS sistemą (https://www.esveikata.lt/ipr).

Skip to content